Vždy dokonalé klima (časopis Top Class, dvojčíslo březen – duben 2005)

10.4.2005
 

Dokonalý ráj z vašeho domu udělají nejmodernější systémy klimatizace. Pracovna, salón i ložnice vybavená progresivní klimatizační technologií - to je alfa omega pohodlného bydlení. Měníme teplotu, směrujeme proud vzduchu nebo regulujeme jeho vlhkost na jeden stisk dálkového ovladače. Dnešní klimatizace jsou vysoce sofistikované výrobky, nezřídka disponující takřka uměleckým designem. Přitom jsou však nadupané velmi příjemnými funkcemi: přejete si neznatelný vánek, jako vystřižený z horské stráně? Čerstvý, nepřechlazený vzduch? Přejete si příjemně zchladit a provonět ložnici? Nebo odstranit nepříjemnou vlhkost vzduchu v parném letním dni? To všechno pro vás klimatizace udělá - rychle a takřka neslyšně.

Nejmodernější klimatizace jsou stále dokonalejší. Vyvíjejí se jak jejich základní funkce (stále tišší, stále výkonnější), tak design (bezpochyby stále krásnější), i jednoduchost ovládání (vše na jeden stisk dálkového ovladače). Rozšiřují se i dodatečné funkce. Jmenujme třeba výkonné filtry s možností parfemace, které zachytí i ty nejjemnější částečky prachu a pylu.

Klimatizace krásná i neviditelná
Pokud jde o vlastní vzhled klimatizace, můžeme se vydat dvěma odlišnými cestami: klimatizaci buď úplně skryjeme, nebo ji necháme dotvářet interiér. Neboli – buď zvolíme supermoderní klimatizaci na bázi „neviditelnosti“ anebo tu s výjimečnýmým designem. Ve stropě skrytý progresivní systém „ceiling concealed ducted type“ (česky používaný název je „kanálová klimatizační jednotka“) je možností první. Tyto jednotky se standardně skládají z vnitřní a venkovní části; vnitřní je skryta ve stropě či podhledu, rozvod vzduchu je řešen samostatnými otvory přes vypouštěcí flexibilní kanál. Samozřejmostí je multifunkční dálkové ovládání. Tato - před našimi zraky skrytá -klimatizace je naprosto univerzální a tudíž využitelná v rozdílných typech interiérů. Hodí se skvěle do historických a historizujících interiérů - do zámeckých ložnic, secesních pracoven, empírových kuřáckých salónů, ale i do modernějších ložnic ve stylu 30. let 20. Století. V místnosti nejsou viditelné žádné technické detaily, kabely ani krabice – přítomnost klimatizace opravdu poznáme jenom podle toho, že se cítíme příjemně.

Art cool – umělecký vzhled
Klimatizaci lze ovšem také organicky začlenit do interiéru, tak, aby korespondovala se stylem místnosti. A dokonce ji využít k tomu, aby vzhledově styl místnosti dotáhla a obohatila o tak zajímavý technický prvek, jakým moderní klimatizace skutečně je. Součástí supermoderního high tech obytného prostoru tak může být klimatizační jednotka hodnotného designu, z ušlechtilých materiálů a tenká jako obraz. V tomto stylu “art cool“ můžeme zvolit plochu zrcadlovou, kouřovou, mahagonovou, kombinace dřevo-chrom a podobně.

Příjemně klimatizované hobby místnosti
Dobrý design klimatizací se nabízí i do technického podlaží domu. Tady můžeme využít splitové (nástěnné), nebo kazetové (stropní) jednotky. Splitová jednotka najde uplatnění v hobby dílně, v menším kulečníkovém sále, ve sklepní vinárně a podobně. Výkonnější kazetová klimatizační jednotka se využije ve větších interiérech – v domácí tělocvičně, ale také v jakémkoliv větším sále, třeba v rozlehlé jídelně. Také tyto jednotky mají vnitřní část propojenou s částí vnější přes obvodovou stěnu. Vnější část je umístěna na okapovém chodníčku, na střeše či na fasádě.

Klimatizace umí, na co si jen vzpomeneme
Ať už zvolíme klimatizaci „neviditelnou“, techničtějšího vzhledu či s uměleckým designem, ve všech případech se uvnitř skrývá dokonalá supermoderní technika.
Ta nám například nabízí široké možnosti, jak si navolit různé kombinace proudění vzduchu, nastavení teploty a vlhkosti. Pro každou naši činnost se hodí něco jiného: po návratu v horkém dni domů uvítáme funkci „rychlé zchlazení“ („jet cooling“). Časový spínač pak rozhodne, jak dlouho před naším návratem domů klimatizaci zapne, tak abychom při příchodu doma měli třeba požadovaných 22°C. Dále si můžeme vybrat pouhé odvlhčení vzduchu bez zbytečného přechlazení místnosti. Důležitý je i režim pro spánek, kdy nás proudění vzduchu nesmí rušit; je výhradně mírné a nepřímé a také chod je velmi tichý – výsledkem je pak příjemné prostředí pro spaní. Klimatizace nám ale doma vytváří zdravé prostředí po celý den – třeba tím, že odstraňuje ze vzduchu prach a pyly.

Nechat se příjemně ovívat….
Nejpříjemnější, nejpřirozenější proudění vzduchu najdeme v přírodě. I u klimatizací je žádoucí proudění vzduchu nepravidelné (tedy nikoliv vítr z jedné strany, ale neznatelný vánek, který nás jemně ovívá, ale o kterém nevíme, odkud přichází). Klimatizace při takovém prostorovém proudění vyfukuje vzduch maximálně rovnoměrně do všech koutů místnosti; hovoříme pak o systémech nazývaných „swing mode“ nebo „chaos mode“. Co nejpřirozenější cirkulace vzduchu je dosahována pohybem lamel na klimatizační jednotce, respektive změnami rychlosti pohybu a úhlu naklápění lamel. Lamely se nepřetržitě tiše naklánějí na strany podle naší volby a směřují tak vzduch v místnosti přesně tam, kam chceme. Vybrat si můžeme široké, nepříliš intenzivní proudění vzduchu, nebo naopak k vychlazení horké místnosti rychlé a intenzivní; ke spánku zase velmi mírné a nepřímé.

Důležitým momentem je rovněž zdravé a příjemné snižování vlhkosti, což také klimatizace dokonale umí. Tutéž teplotu při nižší relativní vlhkosti totiž snášíme mnohem lépe. Neboli – k dosažení příjemného pocitu někdy není třeba snižovat teplotu, natož přechlazovat místnost – úplně postačí odstranit vzdušnou vlhkost.

Pokud jde o ceny klimatizací, lze je uvést jen velmi orientačně, protože každou místnost je třeba individuálně proměřit z hlediska její tzv. tepelné zátěže. Vzít v potaz je přitom nutné orientaci na světové strany, velikost a kvalitu oken, množství spotřebičů v místnosti atd. pro Vaše pohodlí je ale před koupí ověřit si informace o ceně montáže, následném servisu a délce záruky.

Cenový rozsah cen klimatizačních jednotek do jedné místnosti.
Splitová jednotka: dle výkonu 12 - 50 tisíc korun
Kazetová stropní jednotka: 50 – 100 tisíc korun
Art cool: 35 - 45 tisíc korun
Skrytá kanálová klima jednotka: 30 - 83 tisíc korun


Zdroj: OMEGA CZ (www.omega-klimatizace.cz)  
Foto: OMEGA CZ, www.klimatizacepavlik.cz, LG Electronics CZ

Více informací o klimatizacích:
        OMEGA CZ, spol. s r. o. – divize klimatizace

        Náchodská 1623, Praha 9, 193 00
        mobil: +420 603 150 800
        Tel.: +420 281 021 420, fax: +420 281 920 840
        e-mail: klimatizace@omega-bakery.com 
        www.omega-klimatizace.cz
 

 
Omega CZ spol. s r.o., divize klimatizace
Náchodská 2552
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
 
Telefon: +420 281 021 420
Mobil:   +420 603 150 800
E-mail:  klimatizace@omega-bakery.com