Základní druhy klimatizace

Klimatizaci vynalezl již v roce 1902 Američan Willis Carrier. Od té doby klimatizace prodělala mohutný vývoj a pronikla v mnoha variantách do všemožných oblastí našeho života. Dnes už se v kancelářích a obchodech stala nutností a začala vítězné tažení i do domácností...


Dělená klimatizace, tzv. SplitSystém

Dělená klimatizaceNejúčinnější, nejtišší, nejkomfortnější...a dnes jednoznačně nejobvyklejší varianta klimatizace. Nabízí nejnižší provozní náklady. Vyznačuje se nejmenší hlučností díky kompresoru umístěnému ve venkovní jednotce mimo klimatizovaný prostor. Vnitřní jednotka může být vybavena speciální filtrační funkcí jako čistička vzduchu, ionizátor a podobně.

Díky technickému řešení se dodává i v provedení tepelného čerpadla s účinností až 5,1 a s provozem až do nízkých venkovních teplot při vysoké účinnosti provozu.

Splitová klimatizace se skládá ze tří základních částí:
  1. vnitřní jednotky
  2. venkovní jednotky
  3. spojovací potrubí pro chladivo.

Okenní klimatizace

Okenní klimatizaceKompaktní jednotka, jejíž název je odvozen od její nejčastější montáže, tj. do okna. Jedná se o klimatizaci kostku, u které jedna strana kouká z okna ven, druhá strana přečnívá do místnosti. Kompaktní provedení skýtá výhodu snadné montáže, nevýhodou je vyšší hlučnost, neboť kompresor je umístěn přímo v místnosti. Také narušuje prostor okna atd.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizaceOpět kompaktní provedení zařízení, které je postavené celé v místnosti. Ze zařízení je vyvedena "roura" jako výfuk teplého vzduchu, kterou je nutno opět vyvést mimo chlazený prostor např. oknem, zdí nebo alespoň dveřmi do vedlejší místnosti. Díky odvodu teplého vzduchu se však velmi snižuje účinnost, neboť netěsnostmi se do místnosti žene teplý vzduch z okolí...a také patří mezi hlučnější zařízení z důvodu kompresoru v místnosti, stejně jako ventilátorů ženoucích vzduch ven z místnosti.

Ochlazovače vzduchu

Ochlazovače vzduchuToto zařízení bohužel není klimatizací, byť je za klimatizaci mylně vydáváno. Jedná se nejčastěji o "krabici s ventilátorem, do které se jen dolévá voda". Zařízení neklimatizuje ani nechladí, jen díky odparu vody ze zařízení vychází příjemnější proud vzduchu než z ventilátoru, neboť má vyšší vlhkost a nižší teplotu. Nemá však podstatnější vliv na teplotu v místnosti a proto od tohoto zařízení nečekejte klimatizovaný prostor...jen prostor s vyšší vlhkostí.

 
Omega CZ spol. s r.o., divize klimatizace
Náchodská 2552
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
 
Telefon: +420 281 021 420
Mobil:   +420 603 150 800
E-mail:  klimatizace@omega-bakery.com